10 tipov ako odstrániť škvrny z koberca po domácky

tepovanie kobercovKoberce sú teplé, tlmia hluk a vytvárajú príjemnú atmosféru vášho domova. Ďalšou výhodou je, že sa vám v miestnosti nevíri prach. Koberce patria zo zdravotného hľadiska medzi zdravšie podlahové krytiny. Rôzne štúdie a zdravotníci tvrdia, že pokiaľ máte doma koberec, vo vzduchu je omnoho menšia koncentrácia prachu, ako v miestnostiach s pevnými podlahami.
Máte doma malé deti, alebo sa vo vašej obývačke často robia oslavy, s alkoholom a jedlom? Veľmi ľahko sa stane, že na koberci vzniknú fľaky a škvrny. Preto je dobré dať raz za čas koberce profesionálne vyčistiť. Našim klientom odporúčame odborne tepovať koberce minimálne jeden krát ročne. Firemné priestory ako reštaurácie, hotely a obchody odporúčame čistiť aspoň dva krát ročne. V tomto článku vám prinesieme 10 tipov, čo robiť v prípade, že sa stane nehoda a škvrna je na svete. Prečítajte si aké všemožné domáce recepty vymysleli šikovné gazdiné.

1. Tip  na všeobecné škvrny

Pokiaľ ste už škvrnu urobili, odsajte zbytky najprv čistým papierovým obrúskom a potom vyčistite hubkou, alebo handričkou namočenou v mydlovom roztoku. Nepoužívajte kartáč! Snažte sa škvrnu nerozmazať. Pokiaľ sa vám nepodarí škvrnu takto odstrániť, zavolajte nám. Pri rýchlom zásahu je možné takmer všetky škvrny odstrániť ihneď.

2. Tip odstránenie červeného vína z koberca

Snažte sa čo najhustejšie škvrnu posypať soľou, ktorá pohltí farbu i vlhkosť. Potom škvrnu prepláchnite minerálkou, alebo sódou. Čerstvé škvrny od červeného vína je možné tiež ošetriť bielym vínom. Stopy po bielom víne či sekte zmiznú ľahšie. Potom osušte papierovou vreckovkou, alebo starou osuškou. Škvrnu však osušte iba poklepaním na ňu, netrite, lebo sa dostane do hlbších vrstiev. Biele víno neutralizuje červené  a pomáha tak ľahšie odstrániť škvrny. Staršie škvrny od vína je vraj možné odstrániť teplou mydlovou vodou s prídavkom čpavku.

3. Tip na odstránenie škvŕn od čučoriedok

Zaschnuté škvrny od čučoriedok odstránime zriedeným peroxidom vodíka.

4. Tip odstránenie škvŕn od blata

Blato necháme úplne zaschnúť a potom vykartáčujeme kefou v smere vlasu tkaniny. Potrieme terpentínom. Na silnejšie škvrny použijeme zriedený ocot.

5. Tip na odstránenie škvŕn od gulášu

Na vlhkú handričku nanesieme trochu prostriedku na umývanie riadov a škvrnu potierame. Tento postup môžeme niekoľkokrát zopakovať.

6. Tip na odstránenie škvŕn od čokolády

Čerstvé škvrny od čokolády prepláchneme čistou vodou, bez pracieho prostriedku. Pri čistení pomôže zmes glycerínu a žĺtka. Túto pastu necháme niekoľko minút pôsobiť. Možné je tiež tieto škvrny potrieť tukom, v kombinácii s liehom a potom látku dôkladne vyprať v teplej vode.

7. Tip na odstránenie fľakov od mlieka a jogurtu

Necháme zaschnúť a potom vykartáčujeme. Na škvrny nesmieme naliať horúcu vodu, čistia sa pod tečúcou vodou a potom dôkladne vytrú. Zbytky odstránime vlažnou vodou. Po vysušení škvrny čistíme čpavkom, alebo benzínom.

8. Tip na odstránenie škvŕn od masti alebo oleja

Škvrnu posypeme múkou, alebo penovým prášok (morská pena), ktoré tuk vysajú. Na mastné škvrny ide tiež položiť hodvábny papier, obrúsok, alebo piják a prežehliť mierne teplou žehličkou.

9. Tip na odstránenie celkovej špiny z vonka

Špinu veľmi dobre požiera soľ. Posypeme koberec soľou a ľahko z neho odstránime špinu. Soľ po 15 tich minútach špinu pohltí a potom sa dá jednoducho vysať.

10. Tip pre čistenie koberca na snehu

Na dedinách, ale aj v mestách sa kedysi čistili koberce na snehu. Koberec sa položil vrchnou stranou na sneh a dôkladne sa vyklepal. Sneh však nesmie byť príliš mokrý, aby nenasiakla do koberca vlhkosť.

Nechce sa vám svojpomocne čistiť váš koberec? Objednajte si profesionálne tepovanie kobercov hneď teraz.